x
Çevere Dostu
+90(346) 218 18 10
Kış Sporları
Kış Sporları

Sivas’ın kuzeyinde bulunan Yıldız Dağı 2 bin 552 metre yükseklikte olup, gabro türü kayalardan oluşmuştur. Şehir merkezine 58 km mesafede bulunan dağın üst kesimlerinde endemik bitkiler ile özellikle batı eteklerinde geniş orman varlığı göze çarpmaktadır. Kasım ortasından mart sonuna kadar karla kaplı olan, sağlam zemin yapısı ve kar kalitesi ile göze çarpan Yıldız Dağı, kış turizminin yanı sıra doğa ve jeotermal turizmine de hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. Yörede bulunan antik ve estetik görünümlü traverten oluşumlar, şelale ve dereler önemli tabiat varlıklarıdır.

Yıldız Dağı; batı yamacında yer alan arkeolojik eserleri, güneyindeki Yıldız Gölet’i, şelalesi ve mağaraları, eşsiz doğal güzellikleri ve barındırdığı endemik bitki türleri ile doğaseverlerin vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri olmaya adaydır. Kayak merkezinin bulunduğu kuzey doğu kenarında 12-24 derece arasında eğim değişmektedir. Tüm bu değerler Yıldız Dağı’nın bir kayak merkezi olarak ne kadar ideal coğrafik ve topoğrafik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Dağda yapılan gözlemler ve sondaj sonucunda elde edilen verilere göre çığ, heyelan, kaya düşmesi, taşkın, sel vb. herhangi bir doğal afet olayı riski bulunmamaktadır bu yüzden yapılaşmaya herhangi bir engel yoktur. Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi Alanı dağın kuzey doğu kısmında yer almaktadır. Kayak alanlarının yapılacağı bölgenin kuzey kenarından başlamak üzere tüm alanı içine alan geniş kavisli bir iç eğim bulunmaktadır. Bu eğim, gerek yağan karın zeminde kalması, rüzgâr tarafından götürülmemesi ve gerekse bölgenin çok rüzgâr almaması açısından önemli bir avantajdır. Birçok kayak merkezinin korkulu rüyası olan sis olayı da kayak merkezi cephesinde pek yaşanmamaktadır. Yıldız Dağı, Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin geçiş koridoru üzerinde olup oldukça kar yağışı alan bir bölgedir.

Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi Sivas başta olmak üzere çevre illerle birlikte yaklaşık 4,5 milyon kişiye hitap edecek konumdadır.